Menstruační cyklus

Tisk

Menstruační cyklus je složitý biologický děj, při kterém dochází ke změnám na vaječníku, sliznici děložní, vejcovodech a pochvě. V jeho průběhu dochází ke změnám hladin řady hormonů, které se podílejí na řízení menstruačního cyklu.

Menstruační cyklus je proces, při kterém se tělo ženy připravuje na přijetí oplodněného vajíčka a na těhotenství. Době, kdy je žena schopna počít a donosit dítě, se říká reprodukční nebo fertilní období (zhruba od 14 do 45 let věku ženy).

 

Menstruační cyklus - fáze

den

fáze

změny

1. - 5.

menstruace

Děložní sliznice se odlučuje a odchází děložním hrdlem a pochvou. To se projevuje jako krvácení.

6. - 11.

proliferační fáze
(folikulární)

Děložní sliznice: obnovuje se a narůstá pod vlivem hormonů - estrogenů.
Vaječníky: tato fáze se nazývá folikulární - dominantní folikul roste, produkuje estrogeny a uvnitř folikulu dozrává vajíčko.

12.-14.

ovulace

Z vaječníku se uvolňuje dozrálé vajíčko. Při prasknutí dominantního folikulu na povrchu vaječníku se z jeho vnitřku vyplaví vajíčko, které zachycuje otvor vejcovodu.

15. - 28.

sekreční fáze
(luteální )

U vaječníku se tato fáze nazvývá luteální: prasklý folikul se změnil ve žluté tělísko (corpus luteum), které produkuje progesteron, pod jehož vlivem se děložní sliznice mění a připravuje se k přijetí oplodněného vajíčka. Vajíčko putuje vejcovodem do děložní dutiny a pakliže nedojde k oplodnění, celý cyklus se opakuje.

 

Vnitřní pohlavní orgány ženy

Mimoděložní těhotenství

Menstruační cyklus se pravidelně opakuje od první menstruace (odborně menarche) až do poslední menstruace (menopauza).